Zespół Szkół Publicznych w Skórczu

AKTUALNOŚCI - 11.11.2006

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W naszym skórzeckim kościele uczciliśmy ten dzień uroczystą Mszą św. Zachęcamy do przeczytania fragmentów z kazania księdza proboszcza prałata Eugeniusza Stencla.

Miłość ojczyzny to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje, abyśmy mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość. Dlatego winniśmy im pamięć.

Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Dziś wspominamy ich, modlimy się za nich, aby dane im było cieszyć się ojczyzną niebieską.

Dziś nie trzeba przelewać krwi, bo dziś bardziej potrzebną i nie mniej chwalebną rzeczą jest być uczciwym, rzetelnym, sprawiedliwym, obowiązkowym, pracowitym, troszczyć się o to, by każdego dnia budować potencjał dobra, piękna i świętości.

Jest w naszej Ojczyźnie dużo do naprawienia, do skorygowania, do ulepszenia. Każdy z nas, na swoim stanowisku, w swojej rodzinie, wśród swoich znajomych i przyjaciół, może czynić dobro, może zmieniać świat ku dobremu. Pamiętajmy o tym każdego dnia. Bez przemiany wewnętrznej nie będzie przemiany zewnętrznej. Naprawa życia publicznego wymaga rewolucji ducha, a więc trzeba zło dobrem zwyciężać.