Zespół Szkół Publicznych w Skórczu

AKTUALNOŚCI - 02.10.2007

KATYŃ

Plakat

02.10.2007 - Niektórzy z nas obejrzeli najnowszy film Andrzeja Wajdy - "Katyń". Chciałabym zachęcić wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie uczynili, do obejrzenia tego poruszającego dzieła.

      Film opowiada o rodzinie rozłączonej na zawsze, o wielkich złudzeniach i brutalnej prawdzie o katyńskiej zbrodni. Jest to film do bólu ukazujący okrutną prawdę, której bohaterami nie są wywiezieni przez Sowietów oficerowie, tylko ich żony, matki i córki. Kobiety czekające o każdej porze dnia i nocy na powrót mężczyzn (ich mężów, synów czy też dziadków). Jednym słowem jest to film o indywidualnym cierpieniu, które wywołuje wzruszenie i przejęcie.

       Przez wiele lat po wojnie nie mówiło się w Polsce o zbrodni katyńskiego lasu. Jeżeli już podejmowano się tego tematu, to tylko po to, aby stwierdzić, że dokonali jej hitlerowcy. Niewygodna dla ówczesnych władz prawda sprawiała, że szans na realizację podobnej ekranizacji nie było. Do filmu przymierzało się wielu reżyserów. W końcu Andrzej Wajda wziął na siebie przeniesienie na ekran opowieści pt. "Post Mortem", którą napisał Andrzej Mularczyk. W role kobiece wcieliły się Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka. Role oficerów zagrali Jan Englert, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra i Paweł Małaszyński.

       Siedząc w kinie razem z innymi uczniami naszej szkoły, byłam mile zaskoczona, że film wywołał takie zainteresowanie wśród oglądających. Sądzę, że wszyscy Polacy powinni obejrzeć ten film. Naprawdę warto.
      

K. Piekarska IIIc