Zespół Szkół Publicznych w Skórczu

AKTUALNOŚCI - 27.11.2015

WARSZTATY KULINARNE

27.11.2015 r. - uczniowie klas IIa. IIb, IIc i IId oraz IIIa i IIIb Zespołu Szkół Publicznych w Skórczu wraz z nauczycielami: Mariolantą Derdowską, Anną Bielińską, Marią Kalinowską, Joanną Kolassą, Danutą Treder oraz Joanną Wiśniewską uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pod hasłem „Zdrowo żyjemy gdy owoce i warzywa jemy”.
Warsztaty zostały zorganizowane dla uczniów naszej szkoły w ramach wspólnie realizowanych programów Agencji Rynku Rolnego i Unii Europejskiej – „Owoce i warzywa w szkole”.

Warsztaty prowadził p. Marcin Wypych - kucharz restauracji K2, który przybliżył dzieciom zalety zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz skutki spożywania niezdrowej żywności. Opowiadał o przyrządzaniu posiłków z zachowaniem higieny, a także zapoznał dzieci z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi oraz bezpiecznym ich użytkowaniem.

Uczniowie mieli możliwość samodzielnego przygotowania soków owocowo-warzywnych. Obierały warzywa, korzystając z wcześniej zaprezentowanych przyborów kuchennych. Punktem kulminacyjnym było spożycie samodzielnie przygotowanych surówek i napojów. Projekt miał na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie się. Uczniowie dowiedzieli się co jest zdrowe i najbardziej potrzebne, aby ich organizmy rozwijały się prawidłowo. Uczestnicy spotkania wykazali bardzo duże zainteresowanie. Chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach i odpowiadali na zadawane pytania. Podejmowane w ramach tego projektu działania mają na celu wypracowanie wśród uczniów prawidłowych postaw, które na trwałe zmienią ich nawyki żywieniowe.

Mariolanta Derdowska