Zespół Szkół Publicznych w Skórczu

AKTUALNOŚCI - 17.03.2017

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

17.03.2017 r. - W piątek 17 marca mieliśmy okazję w naszej szkole przyłączyć się do ogólnoświatowych obchodów największego irlandzkiego święta – Dnia Świętego Patryka. Na korytarzach i w salach lekcyjnych królował kolor zielony. Już w tygodniach poprzedzających to święto, pojawiły się na ścianach szkolnych korytarzy „zielone” gazetki, ilustrujące zarówno postać i dokonania Świętego Patryka, jak też i wszelkie radosne formy obchodzenia jego święta przez Irlandczyków na całym świecie.
Zgodnie z irlandzkim powiedzeniem 17 marca EVERYONE WANTS TO BE IRISH (każdy chce być Irlandczykiem), dlatego też i my przyłączyliśmy się do dzielenia radością narodowego święta Republiki Irlandii – kraju, w którym Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową.

W naszej szkole uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas I – III gimnazjum mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralno–muzyczne, na którym uczniowie klas II i III gimnazjum zaprezentowali tradycyjne utwory poezji i piosenki irlandzkiej, polskie piosenki i wiersze o tematyce irlandzkiej, scenkę teatralną, przedstawiającą początki pracy misyjnej Świętego Patryka na terenie Irlandii w IV w n.e., ciekawostki „ze szkolnej ławki” na temat współczesnej nam Irlandii oraz najważniejsze fakty i informacje z życia i działalności Świętego Patryka.

Sala gimnastyczna, w której odbyła się prezentacja programu, udekorowana została flagami Polski i Republiki Irlandii, wizerunkami Świętego, zdjęciami „Szmaragdowej Wyspy”, zielonymi balonikami, wszędobylskimi zielonymi koniczynkami oraz plakatami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły. Po przedstawieniu odbyło się rozstrzygnięcie dwóch szkolnych konkursów: NA NAJCIEKAWSZY PLAKAT NA TEMAT IRLANDII I DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA przygotowany przez poszczególne klasy oraz indywidualny NA NAJŁADNIEJSZE ZIELONE PRZEBRANIE dla poszczególnych uczniów. Zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe przygotowane przez organizatorkę całego wydarzenia – nauczycielkę języka angielskiego, panią Janinę Szmaglińską.

Organizacja przedsięwzięcia, które, miejmy nadzieję, na stałe zagości w kalendarzu imprez naszej szkoły, możliwa była dzięki życzliwemu wsparciu i zrozumieniu wielu nauczycieli, którzy umożliwili odbycie prób do przedstawienia oraz przede wszystkim dzięki zaangażowaniu uczniów, biorących udział w jego prezentacji.

WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

a