Gazetka społeczności uczniowskiej Publicznego Gimnazjum w Skórczu im. Jana Grzankowskiego

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

WOSP Miejski Ośrodek Kultury w Skórczu, a wraz z nim uczniowie naszego gimnazjum 8 stycznia 2006r. przyłączyli się do XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sali MOK-u od godziny 16.00 odbywały się występy dzieci i młodzieży z kółka rytmiczno-muzycznego i program artystyczny pt.: "Zabawa na śnigu" w wykonaniu grupy teatralnej Płomień, do którego należą uczniowie naszego gimnazjum.
Oprócz występów można było wziąć udział w licytacji. Najwięcej emocji wzbudziła sprzedaż tortu wykonanego przez piekarnię państwa Derzewskich. Miło było nam ujrzeć Rafała Dzienniaka - laurata Szansy na Sukces, który zaśpiewał dla nas kilka znanych piosenek, przy których wszyscy świetnie się bawili. Usłyszeliśmy równiż, Karolinę Rulaff, po niej wystąpiła grupa rockowa KURSK ze Skórcza.
Na zakończenie XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy każdy uczestnik koncertu otrzymał światełko - zapalony sztuczny ogień, który symbolizował łączność z potrzebującymi.

Paulina Sobka

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Zgodnie z coroczną tradycją 17 stycznia 2006r. w naszej szkole odbył się tak zwany bal karnawałowy dla uczniów. Zabawa ta przybrała formę dyskoteki, na której bawiła się większość gimnazjalistów.
Miss Marchewka W szkole zwyczaj przebierania się na karnawał dawno odszedł w niepamięć, lecz pewne uczennice klasy 2b przełamały tę szkolną tradycję i postanowiły zadziwić wszystkich uczestników swoimi strojami. Największe zainteresowanie wzbudziła Ala Brejska, która wystąpiła w kostiumie marchewki. Paula Mokwa wcieliła się w MISS POLSKI, a Ewa Stańkowska w światowej sławy tenisistkę.
Dyskoteka prowadzona była przez dawnego ucznia gimnazjum - Marka Chyłę. Podejrzewam, że każdy dobrze się bawił, ponieważ atmosfera była wspaniała. Jedynie czas trwania zabawy zdaniem wielu uczniów był o wiele za krótki.
Nasza impreza była pilnie strzeżona, ponieważ na każdym kroku można było spotkać nauczyciela - stróża porządku. Nie wszystkim się to podobało (gdyż czuli się skrępowani obecnością nauczycieli na sali), ale dzięki temu czuliśmy się bezpieczniej.

Adam Eggert

WYWIAD Z...

Pani Joanna Malinowska Paula Mokwa: Dzień dobry, jestem z kółka dziennikarskiego. Czy mogłabym zadać pani kilka pytań?

Joanna Malinowska: Proszę bardzo.

P.M.: Skąd wziął się pomysł, aby w sali numer 17 pojawiło się akwarium?

J.M.: Przez bardzo długi czas były propozycje uczniów, żeby hodować w klasie jakieś zwierzęta. Kilka lat temu mieliśmy w szkole wiewiórkę ziemną, uczniowie chcieli, aby utworzyć także akwarium. Właściwie ten pomysł krystalizował się przez długi, długi czas, ale udało się. W tym roku od września jest w sali przyrodniczej akwarium, dosyć duże, (200 litrowe), w tej chwili tam wchodzi ok. 176 litrów wody. Hodujemy różne ryby, rośliny, tak, że przede wszystkim uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz na bieżąco prowadzić obserwacje przyrodnicze.

P.M.: Kto zorganizował pieniądze na zakup akwarium?

J.M.: Sponsorów było kilku, ale to byli także prywatni sponsorzy. W gł. mierze podjęliśmy współpracę z POLSKIM ZWIĄZKIEM WĘDKARSKIM z oddziałem w Skórczu, także bardzo dużo pomaga nam w naszej pracy pan Andrzej Teślak. Sponsorów było kilku, pozwólcie, że nie będę z imienia z nazwiska ich wymieniać, ale wszystkim im bardzo dziękuję!

P.M.: Kto zajmuje się hodowaniem ryb, czyszczeniem akwarium?
J.P.: Hodowlą ryb i czyszczeniem akwarium, zajmują się wszyscy uczniowie klas 1-3 gim., są wyznaczone dyżury.

P.M.: Chodzą słuchy o tym, że istnieje kółko akwarystyczne, czy to prawda?
J.M: Tak, to prawda. Istnieje kółko akwarystyczno-wędkarskie. Co dwa tygodnie spotykają się akwaryści, a także wędkarze. Współpracujemy z PZW w Skórczu i dziś kilku uczniów będzie zdawało egzamin po to, żeby zyskać kartę wędkarską.

P.M.: Uczniowie z których klas uczestniczą w kółku?

J.M.: W kółku uczestniczą uczniowie klas 1-3 gim. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem zarówno wśród chłopaków, jak i wśród dziewcząt.

P.M.: Jak często odbywają się spotkania?

J.M.: Spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Raz jest kółko akwarystyczne, raz jest kółko wędkarskie. Co tydzień, w każdy poniedziałek, spotykamy się o 15.30. Zajęcia trwają do 14.30.

P.M.: Jak przebiegają zajęcia, co robią uczniowie?

J.M.: Zajęcia przebiegają w różny sposób. Czasami są to zajęcia teoretyczne, czasami są to zajęcia praktyczne polegejące na tym, że wykonujemy konkretne czynności związane z pielęgnacją i prowadzeniem akwarium, np. częściową wymianę wody, czy mycie ścianek.

P.M.: Czy przewiduje pani zakup innych zwierząt?

J.M.: W tej chwili myślimy nad tym, żeby założyć kolejne, trzecie akwarium. Nie wiem, czy uda się nasze plany zrealizować. W tej chwili oprócz dużego akwarium mamy także jeszcze małe i chcemy poszerzyć naszą kolekcję. Zobaczymy, nie wiem, czy te plany uda nam się zrealizować.

P.M.: Bardzo dziękuję za interesującą rozmowę.

Akwarium Akwarium

MRRRÓZ

Skórcz

Mimo silnych mrozów zajęcia w szkole odbywały się normalnie. Dla zmarzniętych przygotowano darmowe rosołki i herbatę - BRAWO!!!


Wróć wiosno!

Niektórzy nie mogą doczekać się wiosny.

KOŁO EKOLOGICZNE

Pan Jacek Dombrowski W naszym gimnazjum działa koło ekologiczne pod opieką Pana Jacka Dombrowskiego. Aktualnie zapisało się do koła ponad 30 uczniów, którzy są gotowi ze swoim opiekunem pokonać wszelkie bezdroża. Spotkania odbywają się w czwartki i polegają na odkrywaniu osobliwości przyrody w najbliższej okolicy. Naszym ulubionym miejscem spotkań jest malownicza dolinka rzeki Węgiermucy. Tam zawsze można spotkać ciekawe ptaki, obserwować zjawiska stokowe, a przede wszystkim wsłuchać się w szum meandrującej rzeczki.
Tematem ostatniego spotkania w terenie była obserwacja ptaków zimujących w kraju, i dylemat: dokarmiać ptaki czy też nie? Nasze spotkania kończą się zazwyczaj po 2-3 godzinach wspólnym ogniskiem. Wiosną czekają nas dalsze wycieczki rowerowe, bo dookoła jest jeszcze tyle ciekawych miejsc, które Kociewiacy powinni zobaczyć.
Powracamy też ponownie do akcji "Bocian", która jest przeprowadzana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "proNatura" z Wrocławia. W tym zakresie mamy już spore osiągnięcia.
Od nowego roku kalendarzowego organizujemy dalszą zbiórkę zużytych baterii. Jest to kontynuacja współpracy z firmą "Reba" oraz Starkomem ze Starogardu Gdańskiego.

Koło ekologiczne

KOŁO MATEMATYCZNE

Pan Sylwester Patrzykąt W naszej szkole istnieje koło matematyczne, którego opiekunem jest pan Sylwester Patrzykąt. Spotkania obywają się w sali nr 10, w piątki i trwają zawsze 2 godziny.
Zajęcia mają na celu:
  • rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy matematycznej;
  • doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań o podwyższonym stopniu trudności;
  • doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się symbolami matematycznymi;
  • przygotowanie uczniów do udziału w konkursach matematycznych, np. kangur;
  • rozwijanie aktywności i zdolności uczniów;
  • pobudzenie do samodzielnego i twórczego działania;
  • doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych (z treścią ).
Do kółka należą: Karol Pokorski, Alicja Żołądowska, Magdalena Derdowska, Wojciech Grajeski, Mariusz Wałdoch, Paweł Dominik, Magdalena Makiła, Karolina Kokoszyńska, Adrian Kostka, Michalina Kolassa, Tacjana Śledź, Paulina Zaszczyryńska, Karolina Brzezińska.
Uważam, że warto uczestniczyć w tych zajęciach, gdyż pomagają one w logicznym myśleniu i rozwiązywaniu różnych, naprawdę trudnych zadań ( nie tylko tekstowych). Zachęcam wszystkich, którzy są zainteresowani tymi zajęciami, aby odwiedzili nas w piątek o godz. 15, w sali nr 19.

Karolina BrzezińskaGazetkę opracowali uczniowie z koła dziennikarskiego (tekst) i informatycznego (zdjęcia i skład).