Gazetka społeczności uczniowskiej Publicznego Gimnazjum w Skórczu im. Jana Grzankowskiego

NASI NAJLEPSI

w I okresie roku szkolnego 2005/2006

I kategoria wyróżnienia:

List pochwalny do rodziców oraz tablica "Nasi najlepsi"
średnia ocen co najmniej 5,0
zachowanie wzorowe

 • Klasa 1 a: Pokorski Karol
 • Klasa 1 b: Kuklińska Kamila
 • Klasa 2 c: Grajewski Wojciech
 • Klasa 3 a: Świeczkowski Damian, Kolassa Michalina, Kokoszyńska Karolina
 • Klasa 3 b: Popów Mariola
II kategoria wyróżnienia:

Wyróżnienie przez dyrektora na forum szkoły
średnia ocen co najmniej 4,75
co najmniej bardzo dobra ocena z zachowania

 • Klasa 1 a: Okołowicz Paulina, Żołądowska Alicja, Szulist Patryk
 • Klasa 1 c: Erdanowska Justyna
 • Klasa 2 a: Derdowska Magdalena, Jerkiewicz Wiktoria
 • Klasa 2 c: Wałdoch Mariusz, Orlikowska Aleksandra, Wolska Ewelina
 • Klasa 3 a: Klamann Anna, Kostka Adrian, Walkowska Anna, Nitza Marika, Szulist Krystian
 • Klasa 3 b: Makowska Anna

WYWIAD Z...

Damian Świeczkowski Damian Świeczkowski - najlepszy uczeń gimnazjum (klasa 3a), w pierwszym okresie roku szkolnego 2005/2006 uzyskał średnią ocen 5,32.
 • Jego znak zodiaku to byk,
 • interesuje się doświadczeniami laboratoryjnymi i grą w unihoka,
 • najważniejsze dla niego wartości w życiu to miłość i przyjaźń,
 • w przyszłości chciałby zostać lekarzem albo nauczycielem chemii lub biologii,
 • jego ulubionym przedmiotem w szkole jest chemia i biologia, lubi uczyć się chemii, fizyki oraz biologii (nie przepada za nauką historii i wos-u),
 • dziennie na naukę poświęca godzinę lub półtorej, potem czyta swoje ulubione książki,
 • jego sposób na naukę: "rób co chcesz, byle tylko się nie nudzić".

Kasia Sczygielska

WYWIAD Z...

Karol Pokorski Karol Pokorski- uczeń klasy 1a gimnazjum, w pierwszym okresie roku szkolnego 2005/2006 uzyskał średnią ocen 5,0.
 • Jego znak zodiaku to rak,
 • interesuje się informatyką, matematyką, programowaniem, właśnie zaczął chodzić na treningi lekkoatletyczne,
 • słucha różnej muzyki (Wilki, Kukiz, trochę hip-hopu),
 • najważniejszą wartością dla niego w życiu jest Bóg,
 • w przyszłości chciałby zostać programistą w jakiejś firmie komputerowej,
 • jego ulubionymi przedmiotami w szkole są matematyka, a także informatyka,
 • niezbyt lubi się uczyć, ale jak trzeba to nie jest tak źle, w domu raczej się nie uczy, odrabia zadania domowe, przygotowuje się do sprawdzianów.

Marta Osowska

TEATR KURTYNA

Kurtyna Dnia 17.02.2006 r. odbyło się przedstawienie teatru "Kurtyna", który przyjechał do nas z Krakowa. W przedstawieniu występowała tylko jedna aktorka. Sztuka była podzielona na dwie części.
W pierwszej części Ewa, bohaterka przedstawienia była zbuntowaną nastolatką, która opowiada o różnych sytuacjach w swoim życiu, m.in. jak nie ustąpiła miejsca starszej kobiecie z wielkimi zakupami, ponieważ bała się, że któryś ze znajomych ją zobaczy. Innym razem nie przejęła się, gdy ktoś zemdlała na ulicy. Podeszła tylko i zapytała: "Czy pani coś jest?" Nie sprawdziła, co było przyczyną omdlenia, odeszła, gdyż oburzyło ją, że nikt inny nie zainteresował się wypadkiem. Ewa opowiadała też, jak z całą klasą wybrała się do szpitala, gdzie przebywały dzieci chore na białaczkę. Zdziwiła się, że te dzieci bawią się i śmieją. Przed wizytą w szpitalu nauczycielka kazała przynieść uczniom jakąś zabawkę. Ewa przyniosła starego, zniszczonego misia z wyrwaną łapą,oderwanym uchem i zaszytym brzuchem. Chłopiec, który dostał tego misia miał najwyżej siedem lat. Jednak mimo tego, że miś był zniszczony, ucieszył się i dał mu na imię Ewa. Gdy dziewczyna ujrzała radość chłopca, postanowiła, że odwiedzi go jeszcze raz i kupi mu ładniejszy prezent. Kupiła mały samochód i wróciła do szpitala. Niestety łóżko Bartka chorego na białaczkę było puste. Wtedy Ewa postanowiła, że nie będzie wstydzić się swojego wyboru, będzie mówiła głośno o swoich zainteresowaniach i uczuciach. Na tym skończyła się cześć pierwsza sztuki.
Kurtyna W drugiej części aktorka użyła prowokacji, aby zobaczyć, kto jej pomoże przesunąć kurtynę. Wstało czterech chłopców z II klasy gimnazjum. Za odwagę zostali nagrodzeni brawami. Gdy usiedli, aktorka wybrała kolejnych dwóch chłopców. Postawiła ich w przeciwległych kątach sali i zadawała im pytania, na które oczekiwała szczerych odpowiedzi. Pytania były różne, na przykład:
 • Kto uważa, że szkoła jest interesująca?
 • Kto gra na jakimś instrumencie?
Gdy chłopcy usiedli, aktorka wybrała z publiczności jedną dziewczynę. Razem z nią odegrała trzy sceny o oddaniu zeszytu z polskiego, który został poplamiony napojem i kanapką. Pierwsza scena zakończyła się lekkim zdenerwowaniem, że do tego doszło. Druga scena zakończyła się już dużą złością z tego powodu, a trzecia po prostu wybaczeniem. Aktorka odesłała dziewczynę na miejsce i zapytała publiczność, jakie wyjście z sytuacji oni by wybrali. Większość uważała, że najlepiej wybaczyć. Na koniec pani spytała, czy podobało się nam zachowanie Ewy, gdy była jeszcze zbuntowaną, palącą papierosy i pijącą alkohol nastolatką. Większości się jej zachowanie nie podobało.

Paweł Dąbek, Paulina Sobka, Marcin Mielke

DYSKOTEKA

Dnia 16 lutego odbyła się płatna dyskoteka, z której cały dochód został przeznaczony na cele misyjne. Opłata od każdego ucznia wynosiła 1,50zł. Zysk z dyskoteki wyniósł 158zł, 1 euro i 3 centy.
Organizatorami byli: mgr Anna Schroeder oraz sekcja charytatywna konkursu misyjnego.
Opiekunami dyskoteki byli: pani Zofia Nawrocka, pani Barbara Wiśniewska, pani Monika Rogaczewska i pan Jacek Dombrowski.

Paulina Sobka i Marcin Mielke

WALENTYKI

Św. Walenty = walentynki, które odbywają się 14 lutego, są dniem zakochanych. W naszej szkole wiele mówi się o miłości. W ten piękny, miłosny czas życie naszej szkoły staje się coraz szybsze tak, jak bicie naszego serca. Parę dni przed świętem zakochanych w naszym gimnazjum funkcjonuje poczta walentynkowa, która później 14 lutego rozdaje zakochanym liściki, walentynki oraz prezenty.
Walentynki kojarzą się nam z sercami i miłością!!!!!!
W tym roku trzy uczennice klasy II b gim.: Ewa Wadwicz - Stańkowska, Paula Mokwa i Alicja Brejska zrobiły ponad 100 serduszek z napisem: Tobie - Ja i rozdały wszystkim, którzy je przyjęli. Dzięki temu zdobyły wielu fanów.
Ten miłosny dzień uczcili prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły, zapewne zostanie on w ich pamięci na długo, mają bowiem rzecz, która zawsze będzie im przypominać o 14 lutym - WALENTYNKĘ!!!!!!!!!!!!!!!!

Mokwa Paula
Ewa Wadwicz-Stańkowska


PTASIA GRYPA

PTASIA GRYPA W dniu 07.02.2006r. uczniowie naszej szkoły wysłuchali krótkiej pogawędki wygłoszonej przez lekarza pana P.Andrukajtisa i leśniczego pana Z.Alfuta mającej na celu wyjaśnienie zagrożeń związanych z możliwością zachorowania na ptasią grypę. Należy:
 • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc przetrzymywania ptaków, miejsc handlu drobiem i wyrobami drobiarskimi, w tym pierzem,
 • niedotykać chorych lub martwych ptaków dzikich oraz ubitego drobiu,
 • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem zarówno dzikim, jak i hodowlanym.
W przypadku znaleziania martwych ptaków (zwierząt) najlepiej od razu powiadomić dorosłych.

II MISTRZOSTWA GIMNAZJUM
ŻELKI 2006

Już po raz drugi, w okresie ferii zimowych, rozegrano otwarty turniej o mistrza gimnazjum: ŻELKI 2006. W zawodach uczestniczyli uczniowie z gimnazjum i szkoły podstawowej.
 • I miejsce zajął uczeń klasy 2a gimnazjum Damian Zieliński za co otrzymał dożywotni tytułu: Mistrz Gimnazjum Żelki 2006,
 • II miejce i dożywotni tytuł Wicemistrz Gimnazjum Żelki 2006 zdobyli: Grzegorz Dworakowski (3c gimnazjum) i Mariusz Wałdoch (2c gimnazjum).
Żelki 2006

SKKT

Paweł Nawrocki Jak w co miesięcznym wydaniu naszej gazetki przedstawiamy działalność naszych szkolnych kół zainteresowań.
Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć wam działalności koła SKKT w I okresie roku szkolnego 2005/2006.
Szkolne koło Krajoznawczo-Turystyczne liczy 23 członków. Prezesem jest uczennica Karolina Kokoszyńska, a opiekunem mgr Paweł Nawrocki. Celem działalności SKKT jest zapoznanie młodzieży z pięknem okolic jakie ich otaczają, kształtowania umiejętności i nawyków uprawiania turystyki oraz ułatwienia poznania Polski i jej tradycji, kultury narodowej, a także umożliwienia poznania krajów sąsiednich.
Do tej pory SKKT zrealizowało następujące zadania i przedsięwzięcia:
 • Prezentacje miast Pomorza Gdańskiego
 • Prezentacja miast i osobliwości Dolnego Powiśla, ziemi chełmińskiej, Kujaw, Borów Tucholskich, Krajny i Pałuk.
 • Organizacja konkursów:
  a) o Franciszku Schornaku (14.11.2005r.)
  b) o Kociewiu (5.12.2005r.)
 • Organizacja wystawy: "Francja w literaturze krajoznawczo-turystycznej i kartografii"
 • Prezentacja filmów krajoznawczo turystycznych (Belgia, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Szwajcaria i Austria).
 • Konserwacja eksponatów etnograficznych.
Prowadzeniem kronik koła zajmuje się Mariola Popów. W planach SKKT jest także wycieczka do Tczewa, którą przesunięto na dzień 01.04.2006r.

Adam Eggert

EGIPT

Egipt Jak wszystkim wiadomo, nasz nauczyciel geografii, pan Jacek Dombrowski swoją piękną opaleniznę w samym środku zimy zawdzięcza podróży do Egiptu. Postanowił podzielić się z nami wrażeniami i w ramach spotkania koła ekologicznego w czwartek 23.02.2006 o godzinie 15.30 zorganizował pokaz slajdów ze swojej egzotycznej wyprawy. Wszyscy zainteresowani (nie tylko uczniowie) mieli okazję zobaczyć serie zdjęć poukładanych tematycznie, ukazujących Egipt nie tylko od strony jaką znamy z pięknych reklam biur podróży. Dzięki fotografiom pana Jacka mogliśmy poznać fakty i ciekawostki z życia codziennego tamtejszych ludzi, florę, faunę, kulturę i atrakcje oraz mentalność mieszkańców - bardzo otwartych i przyjaznych turystom. Prócz samych zdjęć, zaopatrzonych w humorystyczne komentarze, podczas projekcji usłyszeliśmy również zabawne historie z podróży oraz ciekawostki dotyczące kraju. Fotografie spod piramid, z Doliny Królów, z podróży na wielbłądach oraz safari na pustyni - trzeba przyznać - robiły wrazenie. Z pewnścią nie mniejszym uznaniem cieszyły się zdjęcia podwodne, podczas nurkowania na rafie, jak i te z powierzchni, w czasie pływania na windsurfingu. Pan Jacek uwiecznił też swoim aparatem egzotyczne potrawy serwowane w hotelu, między innymi pieczone kraby, których nie zdążył spróbować, a dla których - jak zapowiada - jest gotów pojechać tam jeszcze raz.:) Zobaczylismy także mniej wyrafinowane placki pieczone w domu pewnej egipskiej rodziny, podobno jednak wyborne! Być może jest to zasługa sposobu ich przygotowania...niestety jak na razie musimy wierzyć panu Dombrowskiemu na słowo. Chyba, że po projekcji innym również udzieli się podróżniczy zapał i wybiorą się w jakieś egzotyczne miejsce. W kazdym razie, mam nadzieję że znów będziemy mogli obejrzeć tak ciekawy pokaz fotografii z miejsc nieco bardziej egzotycznych niż okolice naszej miejscowości :)

Michalina Kolassa

NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, by w każdym dniu roku uśmiech na Waszych twarzach gościł tak samo często, jak w tym dniu.

ChłopakiGazetkę opracowali uczniowie z koła dziennikarskiego (tekst) i informatycznego (zdjęcia i skład).